Apie savą gėdą

Autorius: 
benas
(Perskaityti užtruks: 3 mins)
2016-06-14

2016 m. Birželio 12-osios naktį Orlando mieste (Florida, JAV) įvyksta "didžiausios masinės žudynės po Rugsėjo 11-osios teroro išpuolių". Nužudyti 49 žmonės ir dar apie 50 sužeista. Veiksmas vyko viename populiariausių Orlando gėjų klubų ir nužudytieji bei sužeistieji yra homoseksualios orientacijos. Kas gi vyksta tuo metu Lietuvoje? - interneto žiniasklaidoje atsiradus pranešimams apie įvykusią tragediją ir visam pasauliui pradedant reikšti užuojautą JAV, Lietuviškieji internetai "pasidabina" begaliniu skaičiumi pikdžiugiškų homofobiškų komentarų ir replikų, nuo kurių darosi silpna.

Šitas absurdas yra baisiau nei baisus ir man gėda dėl tokios tautiečių reakcijos žiniasklaidoje. Žurnalistas, laidų vedėjas ir vienas aktyviausių naujosios socialinės medijos veikėjų Andrius Tapinas savo šią situaciją aptariančiame komentare liūdi (1), jog manė, esą situacija Lietuvoje LGBT klausimais yra neblogai pažengusi, tačiau deja. Žinot yra toks jau truputį nuvalkiotas pasakymas "Svetima gėda", tai va - čia yra Sava Gėda, nes visi esame to dalis. Jei ir tenka kartais pasidžiaugti kažkokiu, kad ir nedideliu, bet vykstančiu kultūriniu progresu (arba bent jau "kultūriniu judesiu"), tai ne šioje sferoje, o ne! - nes čia stebint dominuojančią komentatorių reakciją į dar visiškai šviežius Orlando įvykius, piestu plaukai šiaušiasi.

Nereikia būti proto bokštais, kad suvoktume, jog tai švietimo problema, kuri galėtų būti sprendžiama šiek tiek sklandžiau ir greičiau, nei yra sprendžiama. No offense švietimo sistemos atstovams, nes visi čia supranta, kad tokio tipo procesai vyksta labai lėtai.
Tiek rasinė neapykanta, tiek kito plauko panašios fobijos (homo-, trans-, etc.) kyla iš žiauraus tamsumo (no pun intended), lemiančio individo primityvų pirmapradį savęs izoliavimo tarp kultūriškai, rasiškai ir visaip kitaip -iškai panašių saviakų - grynai savanaudiškas, išgyvenimo instinktais besiremiantis veiksmas, leidžiantis užsitikrinti "saugumą". Taip atrodo nesuprantantiems, jog tas pats jų pačių neišprusimas ir kelia grėsmę jų pačių saugumui - grėsmę, kuri kiltų gal ir ne tokia forma, kurią jie įsivaizduoja galvodami apie LGBT arba apie kitos rasės individus, bet net realesnę, gatvinę, žiaurią ir primityvią.

Tai yra smerktina, net jei toks elgesys "atsiranda nesąmoningai", net jei visą tai galima būtų įvilkti į "sociokultūrinį kontekstą". Dzin kontekstas (ne apskritai, šiaip kontekstas, be abejo, yra būtinas, šiuo atveju tai labiau emocinis pasakymas), taip elgtis negalima, taip galvoti negalima. Suvokiantys, jog heiterių vertybių sistema, kylanti iš švietimo trūkumo, nežinojimo, vis dar maitinamo postsovietiniu mąstymu grindžiamomis kategorijomis ir t.t. gali būti lengvai paaiškinama apibendrinant visus save supriešinančių tokio tipo grupių santykius: tai, kas nesuprantama - kelia baimę, nes turi potencialią grėsmę išlikimui. Bet tai toks slydimas paviršiumi...

Paprasčiausias būdas mažinti tokio tipo atskirtį tai - sklaida, viešinimas ir savanaudiškai savo skūrą saugančių primityvų švietimas, gražiai paaiškinant, kiek jų susikurti klišiniai, bukais stereotipais grįsti grėsmių modeliai yra nerealūs, parodyti jiems, kad žmonės gali būti visokie ir būti greta visai nekeldami vieni kitiems jokios grėsmės. Kiek taip aiškinti ir rodyti reikės? - ilgai. O ar reikia? - taip, nes kitaip mes nepajudėsime ir kitose sferose.

Dėl to manau, kad 2016.06.18 vyksiantis paradas Baltic Pride dabar yra kaip niekad aktuali akcija. Ir šios eitynės ne tik kad nėra "būdas gėjams pasireikšti ir eilinį kartą parėkauti apie savo teises", kaip yra tekę girdėti iš kelių LGBTskeptikų (ne, "anti-", tik skeptikų), tai yra demonstracija už lygias visų mūsų teises.

Faktas, jog šiuo metu (2016.06.14) diskusijas lengviausia pradėti socialiniuose tinkluose, o ne patyliukais kažkur Deep Web'e (juokauju) skrebenant kažką kažkokiame niekam neįdomiame bloge. Mažytė diskusija šia tema - Facebooke.

Paminėti, susiję tekstai ir šaltiniai